14 ģimenēm ar bērniem līdz šī gada novembra beigām ir jāatstāj savi dzīvokļi Liepājā

14 ģimenēm ar bērniem līdz šī gada novembra beigām ir jāatstāj savi dzīvokļi Liepājā. Citu dzīvokļu viņiem nav un šīs ģimenes var nonākt uz ielas. Tas notiek tiesi šobrīd, kad valstī ir noteikti stingri ierobežojumi jeb “lokdauns”, izsludināta ārkārtējā situācija kā arī tuvojas ziema.

“Kad beigsies termiņš, visas mantas, kas atrodas ēkā, uzskatīsim par pamestām un pašvaldībai būs tiesības rīkoties ar tām pēc saviem ieskatiem. Kā arī ēka būs norobežota un tajā uzturēties būs stingri aizliegts” – šādu brīdinājumu iedzīvotāji saņēma oktobra beigās.

Jau pagājušā nedēļā apkārt mājai Lēņu ielā 5 vienas nakts laikā “izaudzis” žogs.

“Gribēja norobežot ieeju kāpņu telpā, kur mēs dzīvojam, es vienkārši to nepieļāvu. Teicu, aizvērsiet, salauzīšu! Pagaidām atstāja.” stāsta viens no mājas iedzīvotājiem.

“Pilsētas pašvaldība laikam vēlas mūs iebiedēt. Pēc tam, kad māja pārgāja pašvaldības īpašumā, dienas laikā pie mājas vairākas reizes dienā brauc garām pašvaldības policija, tika uzstādīts  žogs un ierīkota signalizācija. Tāda sajūta, ka mēģina izdarīt psiholoģisku spiedienu. Bet viņiem nesanāks. Mums nav kur iet un nav ko zaudēt. Dzīvokļus nopirkām par savu naudu, tāpēc padoties neplānojam”  viņš piebilda.

“Mēs nesaprotam, kas notiek! Daži no mums ir mēģinājuši noformēt maznodrošinātās ģimenes statusu cerot, ka tas palīdzēs problēmas risināšanā un mums būs iepēja iegūt kaut kādu jumtu virs galvas. Taču rodas sajūta, ka pašvaldība pieteikusi mums karu. Vientuļai mātei ar 2 bērniem atteica maznodrošinātās ģimenes statusu, tāpēc ka vecmāmiņai ir mašīna un pensija.  Man šādu statusu piešķīra, bet burtiski pirms pāris dienām piezvanīja un paziņoja, ka statuss ir atņemts, jo esmu saņēmusi to kļūdas pēc. Tas ir ļoti briesmīgi, kad pret tevi darbojas sistēma” saka sieviete, kura tagad meklē mājvietu, kur varētu pārvākties.

Lāsma, viņas 3 nepilngadīgie bērni  un  Anastasija, kura viena pati audzina 3 un 6 gadīgus bērnus, vīrietis, viņa 9 gadīgā meita un ģimene ar  8 mēnešus vecu zīdaini –  tā ir tikai maza daļa no tiem, kuru dzīves vienā mirklī pārvērtās murgā.

Iegājām Anastasijas dzīvoklī. Viņas vecmāmiņa, kura dāvinājusi mazmeitai dzīvokli caur asarām stāsta:

“Visu, ko esmu iekrājusi, esmu atdevusi. No pensijas maksāju kredītu, devu naudu remontam, visā sevi ierobežoju, lai manai mazmeitai būtu kur dzīvot. Mums naudas vairāk nav, mēs taču neesam bagātnieki, ko tagad darīt, nezinām.”

Nastjas bērni iebiedēti, jautā mammai: “Vai mēs šeit nedzīvosim? Kāpēc, mamma?”.

Viņiem jaunajā mājā viss patika, pašiem sava istaba un vannas istaba ar skaistām bildītēm pie sienas. Remonta laikā  viņi tur bieži gāja un ar nepacietību gaidīja, kad varēs pārvākties jaunajā dzīvoklī.

Citā dzīvoklī mamma ar 3 bērniem. Pusaugu meitene ir samulsusi, bet skatienā redzama trauksme. Viņas jaunākā māsa skatās uz mums, bet  acīs mēms jautājums: “Jūs mums palīdzēsiet? Es šeit varēšu dzīvot?” Ar cerībām rādot mums savu istabu ar rakstāmgaldu un rotaļlietu plauktiņu.

Pat kaķis, kurš pēc saimnieces vārdiem ir  diezgan dusmīgs, pieglaužas mums un murrā. “Laikam jūt, ka jūs esat atnākuši ar labiem nodomiem”, saka sieviete.

“Mēs ļoti ceram, ka mūs sadzirdēs! Palīdziet mums! Ko mums darīt? Kā mums tālāk dzīvot? Kur meklēt taisnību? Kas mūs aizstāvēs? ” Ar šādiem vārdiem pie mums vērsās katrs Lēņu ielas nama iedzīvotājs.

Mēs mēģinām pārdot mēbeles, bet jūs taču saprotat, ka tik īsos termiņos tas nav reāli, bet kas mums atgriezīs mūsu naudu. Kas maksās par remontu? Mēs ieguldījām šeit visus savus spēkus un līdzekļus. Bet tagad izrādījās, ka mēs esam nekas.

“Nopirkām plikas sienas, kā šeit bija un kā ir tagad – salīdziniet!”

Pirms:

Un pēc:

Sarežģītā vēsture

Piecstāvu jaunceltne atrodas Zaļā birzī, blakus ir bērnudārzs, autobusa pietura rokas stiepiena attālumā. Paziņojumu par dzīvokļu pārdošanu internetā var atrast vēl šobrīd. Tāpat arī, ieraugot reklāmu, vienkāršs Liepājas iedzīvotājs nolēma veikt dzīvokļa pirkumu no SIA “Lēņu nams”.

Ir jāuzsver, ka par pilnvērtīgiem dzīvokļiem tos nosaukt ir grūti – tā ir tukša “kaste”. Pat komunikācijas nepieslēdza uzreiz, bet pakāpeniski. Kāpņu telpa līdz šim laikam nav pabeigta – rēgojas caurules, kāpņu margas nav visur. Der piebilst, ka māja tā arī nav nodota ekspluatācijā.

Dzīvokļa cena bija pieņemama – uz to arī iekritām. Salīdzinot “kastes” ar šobrīd redzamjamiem dzīvokļiem, ir pavisam skaidrs, ka ir ieguldīti prāvi līdzekļi. Pēc pašām  pieticīgākajām  iedzīvotāju aplēsēm iztērēts vairāk kā 100 000, 00 eiro. Tas ir neskaitot  SIA “Lēņu nams”  samaksāto naudu.

Par SIA“Lēņu nams” likvidāciju iedzīvotāji uzzināja tikai šajā vasarā, kad uz viņu kontiem  atgrieza naudu, kuru viņi turpināja maksāt par iegādāto īpašumu.  Viņi uzreiz sāka celt trauksmi un centās noskaidrot, kas tagad būs ar viņu dzīvokļiem. Noskaidrojās, ka uz māju pretendē pašvaldība un pārņemšanas process jau sācies. Bet pašreizējie iedzīvotāji ir nekas.

“Šoks un  panika.  Nevar aprakstīt emocijas, kuras mūs ir pārņēmušas un nepāriet līdz šim brīdim. Mēs mobilizējāmies un ar grūtībām reģistrējām biedrību. Atradām visus, kuri nopirka dzīvokļus šajā mājā. Jau augusta sākumā nosūtījām vēstuli ar detalizētu situācijas aprakstu finanšu ministrijai, kurai vajadzēja pieņemt lēmumu par ēkas tālāko likteni. Un ko jūs domājat? Atbildi  mēs saņēmām tikai septembra beigās. 17.augustā Ministrija nodeva mūsu māju pašvaldībai ar formulējumu – pilsētas iedzīvotāju dzīves apstākļu uzlabošanai. Tikai iedomājaties – 14 ģimenes izdzīt uz ielas, lai risinātu dzīvokļu jautājumus. Vai mēs neesam šīs pilsētas iedzīvotāji? Kas mēs esam?” stāsta Ramona, viena no mājas iedzīvotājām.

Ministrijas atbildē tika norādīts, ka “Jūs neesat izmantojuši savas tiesības izteikt pretenziju mēneša laikā pēc uzņēmuma likvidēšanas”.

“Bet kā mēs to varējām izdarīt? Mūs neviens neinformēja. Es nelasu katru rītu pie kafijas tases Latvijas Vēstnesi. Un esmu pārliecināta, ka vairums vienkāršo cilvēku to nedara”, piebilst Ramona, atzīmējot, ka uzņēums tika likvidēts jau 2021.gada februārī, bet iedzīvotāji to uzzināja tikai jūlijā.

Šajā ļoti sarežģītajā un samezglotajā stāstā ir vēl viena ne mazāk svarīga nianse- dzīvokļi nav iereģistrēti zemesgrāmatā uz pircēja vārda, tāpēc juridiski viņiem nepieder. Par to, ka iedzīvotāji atrodas ēkā “ar putnu tiesībām” neviens nebrīdināja, ne no kompānija “STELL-Holding”, kura savā laikā nodarbojās ar dzīvokļu tirdzniecību, ne arī zvērinātā notāre Milda Ancāne, pie kuras tika noslēgti lielākā daļa līgumu.

“Protams, noslēdzot līgumu, es uzticos notāram. Par to, ka pērku “gaisu”, mani nebrīdināja”, saka viena no cietušajām. Cik godīgi notika šie darījumi, tagad izmeklēs policija. Mājas iedzīvotāji iesnieguši kolektīvu iesniegumu Valsts policijai ar lūgumu veikt izmeklēšanu.

Uzraksījām vēstuli tiesībsargam Jurim Jansonam. Sameklējām advokātu, lai varētu vērsties tiesā. Bet visām šīm juridiskām procedūrām ir nepieciešams laiks. Bet tieši tā mums  nav. Termiņš – 30.novembris, kuru noteikusi pašvaldība- līdz kuram jāatbrīvo ēka .

Bet  ko  pašvaldība….?

Lorita, vēl viena “laimīgā” mājas  Lēņu ielā 5 iedzīvotāja, kura komunicē ar iestādēm. Tajā skaitā arī ar Liepājas pašvaldību. Viņa pastāstīja, ka neoficiālā saziņā nekustamā īpašuma pārvaldē un domē par šo situāciju noplāta rokas. “Ko jūs no mums gribat? Paši nopirkuši nezin ko, kāds mums ar to sakars?”

Savukārt oficiālajā sarakstē pašvaldība pamatojas uz finanšu ministrijas rīkojumu par mājas nodošanu pilsētas bilancē. Der piebilst, ka ne no SIA“Lēņu nams” likvidācijas brīža, ne pārrunu laikā ar valdību, pašvaldība ne reizi nemēģināja risināt šo jautājumu ar tiem, kuri jau dzīvo mājā.

“Šī ir ļoti dīvaina pilsētas vadības nostāja. Viņi pieņem lēmumu par “pamestās mājas” iegādāšanos. Un uzvedas tā, it kā mūsu tur nav un nekad nebūtu bijuši. Rodas sajūta, ka mēs dzīvojam uz dažādām planētām-  vienā- vienkāršie pilsētnieki  un otrā,  tālā un augstā  – vadītāji. Acīmredzot, viņiem no augstumiem slikti redzams, kas notiek viņiem padotajā Liepājā”, piebilst sieviete.

“Bet mēs esam šeit un mums nav kur iet. Nevar taču mūs tā vienkārši paņemt un izmest uz ielas! Mēs iesim pie mēra un pastāstīsim viņam un citiem “tautas vēlētajiem”  par to, kas šeit notiek.  Mēs jau neprasām svešu, mēs gribam, lai mums neatņem mūsu! Vienmēr var atrast risinājumu! Bet tiesa, tam ir vajadzīga vēlme!” ar savām domām dalās tie, kam vēl ir jumts virs galvas.

Mēs sekosim tālākajiem notikumiem un informēsim par šo situāciju portālā.

 

Теперь ИнфоЛиепая есть и в Телеграм! Подписывайтесь, и следите за актуальными новостями Латвии и Лиепаи на нашем канале Infoliepaja.lv

Если и вы что-то нашли или потеряли, или стали свидетелем необычной ситуации, а может просто хотите поделиться с окружающими важной и полезной информацией, пишите нам на E-mail: redakcija@infoliepaja.lv.

 

Последние новости

0 0 Оценки
Рейтинг статьи
Подписаться
Уведомление о
guest
0 комментариев
Inline Feedbacks
View all comments

Наш сайт использует файлы cookies, чтобы улучшить работу и повысить эффективность сайта. Продолжая работу с сайтом, вы соглашаетесь с использованием нами cookies и политикой конфиденциальности.

Принять
0
Хотелось бы услышать ваши мысли, пожалуйста, прокомментируйте.x
()
x

Спасибо!

Теперь редакторы в курсе.